fbpx
Menu Zavřeno

Lektoři

Jsou tady pro vás, aby vás trpělivě naučili a pomohli vám překonat počáteční překážky. Jsou vnímaví a zkušení, vždy dobře připravení. Nemusíte se obávat, s nimi to zvládnete levou zadní!

Michaela Franzová

Ředitelka výtvarného ateliéru Hamaka a lektorka

Ateliér Hamaka je pro mne domovem. Domovem plným nádherných bytostí, které svou tvořivou energií vytvářejí nekonečně dynamický a přitom laskavý prostor. V tomto prostoru je obrovský potenciál malovat nádherná díla a mne vybízí zdokonalovat, abyste se tady cítili jako doma, v rodinném kruhu.
Věnuji se psychologii malování. Učím kurzisty vidět věci takové, jaké jsou a více vnímat krásu kolem sebe. Při své tvorbě se specializuji na malbu olejem na plátno, kterou ráda doplňuji dynamickým pastelem.
Hamaka je pro mne symbolem pohody a relaxace, stejně jako pohupování v houpací síti se skleničkou dobrého vína na břehu moře.

„Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká. …
Seneca

Ivana Krištofová

Lektorka akvarelu, kresby a dalších výtvarných technik. Skvěle vás naučí vnímat tělesa jako geometrické útvary a práci s lehkou linkou.

„Tvorba je pro mě určitá přirozenost, která provází můj každodenní život.“ V současné době studuji umělecký obor zaměřený na prostor. Věnuji se studijní kresbě, malbě suchým pastelem, grafice a ilustracím. Před časem mě uchvátil impresionismus, který ovlivňuje do jisté míry i mé práce, ale nejen ten. Celkově jsou pro mě moderní směry velkým přínosem. Miluji pročítat knihy dějin umění a ráda navštěvuji galerie, kde se nechávám často inspirovat.

Do svých prací se snažím vkládat víc lehkosti a dynamiky než dokonalosti.

„Umění není věc, je to cesta.“
Elbert Hubbard

Radim Malchárek

Lektor relaxační kresby na téma Doodle art, kresby relaxačních šperků,  kresby mandal a kurzy inkoustového opojení. 

Říká vám někdo, že neumíte kreslit? Neposlouchejte ho, vysmějte se mu, proklejte ho. Mně to ve škole říkali a dalších 30 let jsem tomu věřil. A pak jsem zjistil, že to nejdůležitější není talent, ale spousta hodin se štětcem (nebo v mém případě s fixem a perkem) nad papírem, kdy zkouším, zkouším a zkouším.

Profesí jsem marketér v e-shopu, takže k výtvarnu mám teoreticky blízko. Prakticky mne oslovil až v srpnu 2017 inzerát na Facebooku, který zval do ateliéru Hamaka na kurz zentangle. Později mě nadchla také kaligrafie nebo mandaly. Zentangle je ale to, v čem jsem se našel – přináší mi relax, klid a radost, že něco tvořím.

Šárka Kolaříková

Lektorka kurzů kaligrafie.

Vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze v oboru propagační grafika pod vedením Václava Bláhy. Následně absolvovala pedagogickou fakultu UP Olomouc, obor výtvarná výchova.

Její motto: „Kaligrafie je pro mě jistou formou terapie. Má vliv na vnitřní koncentraci a zároveň je způsobem emocionálního uvolnění od stresu a napětí.“

Samostatně vystavuje od roku 1993 v Německu, Polsku a České republice
V letech 1994 – 1995 se věnuje propagační tvorbě, vytvořila návrhy na řadu etiket na potravinářské výrobky. Nakreslila encyklopedickou řadu ilustrací pro děti s vadami řeči.
Nyní působí na Střední umělecké škole v Ostravě na oboru Kresba a ilustrace, kde vyučuje písmo a výtvarnou přípravu. Zabývá se kaligrafií a písmoterapií.

Veronika Opavská MgA.

Lektorka výtvarných a kurzů grafické tvorby.

Výtvarnice a lektorka v jednom. Absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě ateliéru kovu a šperku profesora Karola Weisslechnera.  V ateliéru Hamaka vede kurzy grafiky, akvarelu a malby.
Svou lektorskou činnost zakládá na provokaci k myšlení a úvahám o výtvarné kultuře a umění.  Triviální otázka, tak známá a jednoduchá pro dítě i matku, otázka PROČ?  PROČ tomu tak bylo? PROČ tomu tak je? PROČ tato barva a PROČ NE tato?
Jako výtvarnice překračuje hranice mezi malbou a šperkem. Doslova vyřezává obrazy a z odřezků malby tvoří šperky.  Kdyby před tímto experimentem nebyla otázka Proč, nebylo by nic.

Výběr ze společných výstav:
2017 „ CONSTELLATION“, 25th výročí ateliéru S+M+L XL_ Kov a šperk, Vysoké školy výtvarných umení v Bratislave, museum designu Pinakothek der Moderne, Mnichov, Německo
2015 Designblok, Výstavište Praha Holešovice, Praha
2015 Ko-lektor, Pop-Up Galerie ZÁRÍ, Veletržní palác – Národní galerie v Praze
2015 ZÁŘÍ a hosté – Prague Design Week, Praha
2014 Nude fashion show, botel Racek, Praha
2014 Aproximaciones/approaches, European jewelry schools exhibition,
at theinternationalconference Melting points, EASD, Valencie, Španelsko
2012 ,, Tekutý čas,”20 let atelieru ,,Kov a šperk” VŠVU,
Slovenská Národní galerie, Bratislava
2012 ,, International Graduate Show Jewellery 2012” Galerie
Marzee, Nijmegen, v Holandsku
2011 Exibition of Erasmus students, Faculdade de belas artes da universidade do
Porto,Portugalsko

Monti Kubrik

Lektor hostující na našich celodenních kurzech.

Malíř a lektor žijící v Praze. V počátcích jeho tvorbu ovlivnilo studium tvorby u profesorů Černého a Těhníkové. Po soukromém studiu kresby v zahraničí pokračoval u Huga Demartini, profesora na AVU.
V jeho obrazech vnímáme výrazové nuance, které mají společné znaky – lyrické a poetické cítění. Malíř jde cestou poetické reflexe, doprovázené vjemy mezilidských vztahů. Ukazuje člověka v některých momentech jeho života, někdy až v intimitě jeho bytí. Ocitáme se v krajinách ozářených měkkým světlem pronikajícím skrze mraky, což je další typický autorův prvek. Zvláštní napětí pak vnáší do některých scén odhmotněná lidská postava.
Petr Lískovec vystavuje od roku 1982 na kolektivních i samostatných výstavách doma i v zahraničí.

Dominik Pohludka

Lektor výtvarných kurzů a grafické tvorby. Mladá krev současné ostravské tvorby alias Dragoš.

Jmenuji se Dominik Pohludka a digitálně vystupuji pod přezdívkou Dragos. Pocházím z Českého Těšína, ale v současné době se nacházím v Ostravě. Asi. Studoval jsem v Ostravě na střední škole AVE ART, obor grafický design. Cesty mě zavedly na dva erazmy na Slovensko, jeden zaměřen na technologie rytí + taušírování a druhý na šperk. Ve studiu pokračuji na Ostravské univerzitě na katedře malby obor malba2.

6.6.2020: Čím se ve své tvorbě zabývám? Asi bych to pojal k tomuto datu, jelikož jsem se nikdy nedefinoval do pozice konkrétní, a tak si nechával všechny dveře otevřené. Momentálně však asi nejvíce čerpám inspiraci z mé nedávné cesty okolo Černého moře do Perského zálivu a zpět. Za dobu strávenou před odjezdem a pak následně v Bulharsku, Turecku, Íránu, Arménii, Azerbajdžánu, Gruzii a Ukrajině jsem nasbíral nespočet materiálů, podkladů pro budoucí tvorbu a také témata, které mě zaujaly, šokovaly a inspirovaly. V prvopočátku práce CULT.URAL, která ilustruje moje nestálé pocity před odjezdem až k současnější práci Iranian: Carpet, Air Force, Stability a nebo připravovaným Kebab,  NEJSEM RASISTA, JSEM VLASTENEC.

Dita Váňová

Lektorka kurzů – Dekorace z papíru

Fotografie a grafika. Tyto dva obory mě doprovází celý můj život. Jsou jeho nedílnou součástí a to jak profesně tak osobně. Od 11-ti let jsem navštěvovala kroužek malby. Fotografie pro mě začínala ve 13 letech v temné komoře s osvitem, vývojkou, vodou a ustalovačem. Po dokončení střední školy se zaměřením na fotografii, následovalo propagační výtvarnictví a Umělecká konzervatoř – obor Fotografie a Oděv. Postupně jsem začala přecházet k počítačové grafice a to jak v úpravě fotografií, tak ve vektorové grafice. Zároveň jsem se začala zaměřovat na vlastní designové výrobky, oblečení a doplňky. V oblasti designu doplňků, jejich výroby, uměleckých fotografií a jejich úprav jsem začala spolupracovat s módními návrháři. Společně s dobou a modernizací jsem vyzkoušela různé vybavení. Z plejády moderních dokončovacích strojů, různých druhů tiskáren či vyšívacích strojů, jsem našla zalíbení v řezacích plotrech na papír a jiné materiály.
Z myšlenky na zajímavý výrobek, postupuji jeho kresbou, výrobou ručního vzorku, rozpracování v patřičném programu do jednotlivých části a zpracování do křivek, následné zpracování řezacím plotrem a ruční zpracováni do finální podoby. Tento výrobek následně fotím z různých úhlů, se hrou se světlem, mnohdy se zajímavým pozadím, tak abych si byla jistá jeho designovou čistotou.
Z mého nadšení pro výrobu papírových dekorací jsem v roce 2020 vytvořila, nafotila a doprovodila texty svou první publikaci ,PAPÍROVÉ DEKORACE PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST, kterou vydalo nakladatelství Grada.
Přeji vám všem hodně radosti z tvůrčí práce.

 

Gabriela Kostková

Lektorka moderní kaligrafie

Vždy jsem měla blízko k nějakému typu umění. Počítačová grafika je nejen mou prací, ale společně s psaním, malbou akvarelem, kresbou, fotografováním (a cestováním) i mým koníčkem.
A s psaním je to jako s mnoha jinými dovednostmi. Umíte to, ikdyž o tom ještě nevíte. Stačí jen chtít, začít, trénovat a …už si děláte vlastní přání, pozvánky či jmenovky.

Psát umí každý, že?
I já drápu, že se to nedá přečíst, když si rychle píšu seznam, co nakoupit. Ale …když přepnu a mám čas – je to zábava a relax. A vzniká něco z čeho mám radost.

Růžena Urbanová

Kreslířka a malířka, ilustrátorka

Jsem autorkou obrazů kreslených pastelkou. Říkají mi: Pastelka.

Mým krédem je: „Když něco tvoříš, ukaž to!“
Ke svému výtvarnému vyjádření používám především školní pastelky. Pastelkami zachycuji barevný rytmus či bohatší detail, ale také charakter povrchu a tónové přechody v daném tématu. Kromě tvorby pastelkami, maluji akrylovými barvami na plátno. V mých tématech se objevuje převážně figura ženy a květiny, ale také architektura měst.
Studovala jsem oblast vězeňského života a vystudovala obor speciální pedagogika pro vězeňství na UP v Olomouci. Nahlédla jsem do jiných světů, které se mi nelíbily. Svět na základních školách byl skvělý. Poznala jsem ho jako učitelka. V pozdější době jsem přednášela na Univerzitě třetího věku. 
Každý máme ke své tvorbě nějaké pohnutky, něco, co nás pobízí, něco, co nám to přináší a my to hledáme. Mě oslovila jednoduchost školních pastelek. Pracuji s nimi s láskou a radostí. Život je v mnoha ohledech tvrdý. Pastelky, které jsou ve všech ohledech jemné a milé,  přinášejí do života štěstí a radost. Jsou malé, vejdou se do kabelky a dá se jimi tvořit všude. S nimi odpočívám a relaxuji. Dřív jsem se zabývala jógou a mentální relaxací. Dnes to všechno umím propojit a zjišťuji, že spojení jógy, malování a mentální vizualizace, je senzace, která mi srovnává a obohacuje každý den.
Malování je jako milování. Je to velice pozitivní a láskyplná činnost, která by se měla sdílet s ostatními. Jsem o tom přesvědčená.
Psát umí každý, že?
I já drápu, že se to nedá přečíst, když si rychle píšu seznam, co nakoupit. Ale …když přepnu a mám čas – je to zábava a relax. A vzniká něco z čeho mám radost.

Aneta Foltová

Tatérka, výtvarnice

Kresba je pro mě nejpřirozenější formou projevu. Využívám ji jako tatérka téměř každý den při práci ve svém salónu. Miluji přesnost, které můžeme ostrou tužkou dosáhnout, ale i nespoutanost rychlých a uvolněných tahů. Velikou inspiraci nacházím v přírodních a mytologických motivech, které se objevují v mé tvorbě. Dále se věnuji například perokresbě, digitální kresbě a malbě akrylem. Ráda objevuji nové styly a techniky. Kromě kresby jsem si také velmi oblíbila grafiku, které jsem propadla při experimentování s linorytem.